Jordania zwiedzanie lastminute

Jordania wspaniałe wycieczki do Jordanii i Izraela

Petra cud na pustynii

without comments

Petra to obecnie ruiny miasta zamieszkałego niegdyś przez Nabatejczyków, znajdujące się w południowo-zachodniej Jordanii. Położona jest w skalnej dolinie, do której prowadzi jedna wąska droga wśród skał – wąwóz As-Sik.

Miasto słynie z licznych budowli wykutych w skałach. W czasach antycznych, w okresie od III w. p.n.e. do I w. n.e., miasto przeżywało czasy swojej świetności, będąc stolicą królestwa Nabatejczyków. Sami Nabatejczycy zwali Petrę Rqm (Rakmu), co oznacza „wielobarwna”. W okresie królestwa Palmyry, gdy zmieniły się trakty handlowe Petra została zapomniana. Przez stulecia znana była tylko miejscowym plemionom, które strzegły dostępu do tego miejsca.

Ponowne odkrycie Petry nastąpiło w 1812r. przez Jo-hanna Ludwiga Burkhardta. Petra jest niemal całkowicie niedostępna. Leży za głębokim wąwozem o szerokości kilku me-trów, którego skalne ściany osiągają wysokość 70 m. Najcenniejszym zabytkiem Petry jest Skarbiec (Khazne al-Firaun).

W Petrze zachował się teatr, świątynia i grobowce, pośród których wyróżniają się miejsca spoczynku władców. Wykuta w skale piętrowa budowla Chazne – zwana „Skarbcem Faraona” – posłużyła w filmie Indiana Jones i Ostatnia Krucjata jako świątynia chroniąca Świętego Graala.

W 1991 roku Petrę odwiedziło 40 tys. turystów a sześć lat później już 400 tys. Dziś już raczej nie spotyka się tam takich tłumów. Wielki boom na turystów z zachodniej Europy minął, chyba w dużym stopniu na fali uprzedzeń i obaw wobec krajów islamskich.

Written by jordania

Marzec 15th, 2011 at 1:08 pm